Poznaj Chiny

06.03.2015

Terrakotowa armia. Lista chińskich obiektów UNESCO

http://www.livethelanguage.cn/wp-content/uploads/2013/08/Xian-hero-686x262_tcm76-8515.gif

Xi'an: Terrakotowa Armia - fragment ekspozycji. Fotografia: livethelanguage.cn


Historia Chin jest bardzo bogata i rozpoczyna się oficjalnie, podręcznikowo  w 2850 roku p.n.e. od Trzech Dostojnych i Pięciu Cesarzy - pierwszych mitycznych władców Chin i twórców cywilizacji chińskiej.

Terrakotowa armia

Jednym z największych pomników materialnej kultury Chin i dowodem ich świetności i zaawansowania sztuki jest Terrakotowa Armia - uważana za ósmy cud świata. Obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1987 roku. 

Stanowi go 7.500 figur naturalnej wielkości wykonanych z wypalanej gliny. Przedstawiają wojskowe oddziały cesarza Quin Shi i znajdują się w jego grobowcu - konie, kawaleria, kusznicy, łucznicy, lekarze. W tym jeden pełny pułk piechoty mający  3210 żołnierzy. Cesarz Quin Shi zmarł w 201 roku p.n.e. Jego idee zjednoczeniowe są w Chinach współczesnych popularne. A o nim i jego epoce pisze się opery, scenariusze filmowe, m.in. słynny film "Hero".   

Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3

Xi'an

Miasto Xi'an jest jednym z najstarszych chińskich miast i było stolicą aż 13 chińskich dynastii.
Stanowi jeden z najważniejszych centrów dawnej kultury chińskiej -  blisko leży miasto Xijang, pierwsza stolica Cesarstwa (od 246 roku p.n.e.) . I leży na miejscu spalonego miasta Changan - stolicy dynastii Han..   

Hasło w en.Wiki
Hasło w pl. Wiki

Obiekty chińskie na Liście UNESCO

A oto kilkadziesiąt innych zabytków chińskich na Liście UNESCO - czytaj i przeglądaj Wikipedia i Wikimedia

Na odstawie podanych stron - opracował Andrzej Mazur